Korzyści w inteligentnym domu

Bezpieczeństwo domu dzięki inteligentnym instalacjom
19 sierpnia 2020
automatyka budynkowa
Automatyka w budynku – przykładowe wykorzystanie
8 grudnia 2020
Show all

Systemy inteligentnego sterowania domem oddziałują na wiele stref życia mieszkańców. Ich zaawansowanie można indywidualnie dopasowywać do potrzeb i preferencji użytkowników. Inteligentne domy systematycznie zyskują na popularności, nie tylko ze względu na większy komfort, ale również z racji oszczędzania energii. Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z instalacji tego typu systemów?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dla wielu właścicieli domów skuteczne zabezpieczenie przed wtargnięciem niepożądanych osób znajduje się na szczycie listy priorytetów. Inteligentne domy są zdecydowanie lepiej chronione ,m.in. dzięki zaimplementowanym systemom.

  • Zastosowanie czujników ruchu to jeden z podstawowych elementów zabezpieczenia. Czujniki tego typu, nazywane także detektorami, działają w oparciu o podczerwień, dzięki czemu są niezwykle czułe. Budynki są chronione przez 24 godziny na dobę. Każde zdarzenie jest zapisywane, a następnie błyskawiczne przesyłane na wcześniej zaprogramowany numer telefonu. Domownicy, otrzymując także wiadomość w formie SMS-a, są w stanie natychmiast zareagować i w wielu przypadkach całkowicie uniknąć strat.
  • Kolejnym istotnym elementem zabezpieczenia, w który są wyposażone inteligentne domy to kontaktrony magnetyczne, przeznaczone do montażu na drzwiach i oknach. W momencie gdy którekolwiek okno lub drzwi zostaną otwarte, sygnał drogą radiową błyskawicznie trafia do centrali, która z kolei wysyła wiadomość o zdarzeniu na telefon.

Zastosowanie czujników ruchu, w połączeniu z kontaktronami magnetycznymi, to niezwykle skuteczne połączenie, zapewniające wysoką ochroną przeciwwłamaniową.

Inteligentne sterowanie domem

Automatyka budynkowa umożliwia obniżenie rachunków nawet o 30%. Jak to wygląda w praktyce? Inteligentne domy są wyposażone m.in. w czujniki ruchu. W sytuacji gdy w danym pomieszczeniu nie znajduje się żadna osoba, wówcza światło jest automatycznie wyłączane.

  • Kolejną funkcjonalnością, która umożliwia oszczędzanie jest natychmiastowe wyłączanie wentylacji w sytuacji gdy zostaną otworzone okna.
  • Ponadto w trakcie dłuższych wyjazdów wakacyjnych lub krótszych wypadów weekendowych temperatura w domu zostanie automatycznie obniżona. Wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne, które są użytkowane mogą zostać odłączone od prądu.
  • Inteligentne domy to również adaptacyjne oświetlenie. Każdy z użytkowników może indywidualnie dopasować m.in. natężenie światła do aktualnych potrzeb. Nie trzeba już zastanawiać się czy przed wyjściem z domu oświetlenie zostało wyłączone, ponieważ system zrobi to za nas.
  • Całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji, dostępnej na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne.

Inteligentne sterowanie domem jest proste i intuicyjne, dzięki czemu bez trudu poradzą sobie z nim osoby w praktycznie każdym wieku.

Dodatkowe informacje o inteligentnym sterowaniu

Właściciele pięknych ogrodów i trawników również mogą skorzystać z inteligentnego sterowania. Wymagające rośliny potrzebują częstego podlewania, np. o konkretnych porach. Dzięki takiemu systemowi można w praktycznie dowolny sposób zaprogramować podlewanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dłuższych lub krótszych wyjazdów. Nie trzeba już prosić znajomych lub zlecać tej czynności firmom. Ogród lub trawnik zostanie podlany automatycznie, np. rano i wieczorem po zachodzie słońca. Cały system jest podłączony do sieci Wi-Fi, dzięki czemu można zdalnie korygować ustawienia, w zależności od panującej pogody.

Komentarze są wyłączone.