Inteligentny dom – zalety i wady

oświetlenie
Jak kreatywnie sterować inteligentnym oświetleniem?
13 grudnia 2019
Show all
sterowanie domem

Inwestycja w inteligentne systemy sterowania domem to coraz powszechniejsza praktyka. Niegdyś domena zamożnych, teraz w dobie zróżnicowanych ofert i konkurencyjnych cen – dzięki temu niemal każdy może dzisiaj zafundować sobie sterowanie domem ze smartfona czy tabletu. Jako renomowana firma zajmująca się instalacją takich systemów chcemy jednak przestrzec przed ewentualnymi zagrożeniami, wynikającymi głównie ze złej jakości programów. Jakie daje korzyści, a jakie ryzyko inteligentny dom? Zapraszamy do lektury.

Co zyskujemy?

Wykorzystywanie inteligentnych rozwiązań w naszych czterech ścianach przede wszystkim zalicza się w ogrzewaniu i wentylacji. Klimatyzacja i ogrzewanie sterowane za pomocą telefonu bądź panelu wmontowanego w ścianę nie dziwi już praktycznie nikogo. Dzięki nim można swobodnie sterować poziomem temperatury w pomieszczeniach, co jest ogromną wygodą szczególnie dla osób podróżujących. W naszym klimacie, który jest bardzo zmienny, bardzo pomocna może się okazać również automatyka pogodowa, która sama reaguje na wahania temperatury. Na ich podstawie ustawia ciepło (lub zimno) wewnątrz budynku adekwatne do pogody na zewnątrz. Taka automatyka nie tylko musi obsługiwać centralne ogrzewanie, ale także system wodny. Poprzez zaprogramowanie cykli grzewczych i temperatury zależnych od pory dnia można sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

Inną popularną technologią jest system monitoringu i automatycznego sterowania. Dotyczy to rolet, oświetlenia czy systemów audio i video. Oprócz samej wygody w postaci ich zdalnej obsługi z dowolnego miejsca w domu, można również sporo zaoszczędzić, ponieważ dostosowujemy energię i działanie danego sprzętu do własnych potrzeb. Z kolei monitoring to oczywiście gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców.

Jakie są zagrożenia?

Jak z każdego rodzaju udogodnieniami, ważne jest, aby zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Nie chodzi tu bowiem tylko o komfort życia, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Sterowanie domem ze smartfona owszem, daje ogromne korzyści (kontrola własnego mieszkania z dowolnego miejsca na świecie), ale z tego samego powodu powoduje ogromne zagrożenie. Uzależnienie wszystkiego od technologii jest poniekąd furtką dla hakerów – jeśli skutecznie przejmą nasze dane i dostęp do systemów, to w zasadzie zostawiliśmy dla niego otwarty dom, gotowy do włamania. Może dokładnie sprawdzić, kiedy nie ma w nas w domu (poprzez automatyczne zamykanie się rolet lub wyłączeniu gniazdek), a nawet uzyskać dostęp do naszych intymnych, prywatnych informacji. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zintegrowaliśmy nasze życie z owym systemem.

Jak się przed tym ustrzec? Przede wszystkim inwestując w tylko sprawdzone i godne zaufania oprogramowania. Kontaktując się z firmą oferującą instalację systemów inteligentnego domu należy dokładnie ich przepytać w kwestii ich jakości i zasad działania. W Elnom doradzimy jak w bezpieczny sposób obsługiwać dany program, nie tracąc przy tym na komforcie użytkowania. Posiadamy odpowiednie certyfikaty i odbyliśmy szkolenia, aby oferować jak najwyższą jakość usług. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.

Komentarze są wyłączone.