Inteligentne domy – ciekawe rozwiązania i pomysły

pokój z panelem
Możliwości systemów bezprzewodowych w twoim domu!
15 czerwca 2020
Bezpieczeństwo domu dzięki inteligentnym instalacjom
19 sierpnia 2020
Show all

Każdy posiadacz własnego domu traktuje go jako ostoje, miejsce odpoczynku, schronienie przed światem, ale także swoją wizytówkę. W związku z tym wiele osób decyduje się na liczne udogodnienia, które minimalizują wkład pracy w utrzymanie domu oraz sprawiają, że dom posiada nowe funkcje. Jak w dzisiejszych czasach wyglądają inteligentne domu i co mogą zapewnić? Poniżej kilka pomysłów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w inteligentnych domach są systemy ochrony. Obecnie nie są to zwykle alarmy, ale szereg udogodnień, które pozwalają kontrolować, kto znajduje się na terenie posesji. Zwykle jest to kilka narzędzi połączonych ze sobą i sterowanych jednym systemem. Należą do nich m.in. kamery, rolety antywłamaniowe, kontrola zamków, domofony i inne narzędzia mające na celu zabezpieczyć każdy element domu. Jeżeli mieszkamy w danym domu tymczasowo, można zdecydować się na ochronę mobilną. Co prawda obejmuje ona tylko alarm, ale w razie przeprowadzki system można zabrać ze sobą. Steruje się go aplikacją w telefonie i nie wymaga on podłączania żadnych kabli i urządzeń.

Innowacyjne okna

Kolejnym plusem inteligentnych domów powinny być inteligentne okna. Ich pierwszą cechą jest zabezpieczenie przed włamaniem. Obecnie na rynku dostępne są okna wyposażone w niewidoczne czujniki LED. Po przecięciu wiązki przez włamywacza zostaje uruchomiony alarm ostrzegający domowników i firmę ochroniarską przed zagrożeniem. Taka technologia umożliwia działanie nawet podczas awarii prądu. Inteligentny dom warto wyposażyć także w okna dostosowujące swój odcień do ilości światła pochodzącej z zewnątrz, by do środka docierało tyle światła, ile chcemy. Okna mogą mieć także różne odcienie, które sprawią, że wnętrze będzie wypełniało się światłem w wielu odcieniach. Nowoczesne okna mają także szeroki wybór wzorów i kolorów, a ich termoizolacja jest znacznie lepsza niż tradycyjnych okien.

Sterowanie głosem i pilotem

Inteligentne domy wyposażone są w różnego rodzaju systemy sterowania. Najczęściej spotyka się sterowanie za pomocą pilota. Wielu właścicieli nieruchomości dąży do tego, aby wszystkie urządzenia można było włączyć jednym pilotem. Dlatego też podobne systemu umożliwia sterowanie temperaturą, wilgotnością powietrza, roletami, urządzeniami RTV oraz alarmem z jedno pilota, a coraz częściej także aplikacji na telefonie. W nowoczesnych inteligentnych domach standardem powoli staje się sterowanie głosem. Zwykle jest ono poprzedzone hasłem, które sygnalizuje, że dana komenda ma dotrzeć do systemu. Jest to nie tylko ciekawy gadżet, ale naprawdę praktyczne rozwiązanie. Przydaje się w wielu sytuacjach, gdy nie możemy pozwolić sobie na poszukiwanie pilota, chociażby gdy dopiero wchodzimy do domu.

Ekologia i ekonomia

Nowoczesne rozwiązania stosowane w inteligentnych domach coraz częściej mają na celi zminimalizować wysokość rachunków za prąd, ogrzewanie, wodę lub inne media. Przykładem takich rozwiązań może być, chociażby możliwość ustawienia stałej temperatury w domu albo obniżenie temperatury nocnej. Inne rozwiązanie to czujniki, które powodują gaszenie się światła w niektórych pomieszczeniach, jeśli nie pojawia się tam ruch.

O ile takie rozwiązanie nie sprawdzi się w salonie czy sypialni, to z powodzeniem można je zastosować w korytarzach, wiatrołapach, kotłowni. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach i zadbać o planetę. Podobnie zadziałają blokady na prysznic lub kran. Czasem kilka kropel jednego dnia przekłada się na znacznie oszczędności w skali miesiąca bądź roku.

Komentarze są wyłączone.