Ile się oszczędza dzięki inteligentnemu domowi?

oświetlenie
Jak kreatywnie sterować inteligentnym oświetleniem?
13 grudnia 2019
Systemy inteligentnego domu
Najpopularniejsze funkcje inteligentnego domu
4 lutego 2020
Show all
dom inteligentny Poznań

Inteligentne rozwiązania w budownictwie cieszą się coraz większa popularnością. Wynika to m.in. z wyższego komfortu i przede wszystkim z możliwości znacznego obniżenia rachunków. Wraz z rozwojem technologii, zwiększają się możliwości wykorzystania inteligentnych systemów.

Wiele osób, które rozważa wdrożenie rozwiązań tego typu, zastanawia się ile można na nich zaoszczędzić i w jakim czasie poniesione wydatki się zwrócą. Dom inteligentny daje możliwość zaoszczędzenia nawet kilkudziesięciu procent, w porównaniu do tradycyjnych budynków. Jednak finalna wielkość oszczędności zależy od konstrukcji całego obiektu oraz od liczby inteligentnych rozwiązań jakie zostały w nim zaimplementowane.

Oszczędzanie energii elektrycznej – podstawowe informacje

Choć wiele osób instaluje w swoich domach energooszczędne oświetlenie, które jak sama nazwa wskazuje, wymaga do działania mniejszej ilości energii niż tradycyjne żarówki, w większości przypadków pracuje ono zbyt długo. Nietrudno się domyślić, że złe gospodarowanie oświetleniem w bezpośredni sposób przekłada się na zwiększenie rachunków za energię elektryczną. Jak temu zaradzić?

  • Dom inteligentny jest wyposażony w zaawansowane czujniki ruchu, które włączają światło w sytuacji gdy osoba, bądź osoby znajdują się w konkretnym pomieszczeniu. Ponadto, czujniki wysyłają sygnał o braku ruchu do centrali, dzięki czemu oświetlenie natychmiast zostaje wyłączone. Tego typu rozwiązanie w skali roku pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę.
  • Kolejną zaletą inteligentnych systemów jest automatyczne wyłączanie wentylacji w momencie otwierania okien, co również pozwala ograniczyć wydatki na energię. Wentylacja mechaniczna jest znacznie bardziej skuteczna od grawitacyjnej, dlatego cieszy się coraz większą popularnością.
  • Inteligentne rozwiązania umożliwiają także pełną kontrolę nad każdym gniazdkiem elektrycznym, co z kolei pozwala na zarządzanie podłączonymi do nich urządzeniami. Przy pomocy aplikacji, można ustawić np. konkretną godzinę włączenia lub wyłączenia sprzętu oraz precyzyjnie ustawić harmonogram pracy konkretnego urządzenia.

Jak widać, istnieje dużo sposobów aby ograniczać ilość zużywanej energii elektrycznej. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Przy okazji nasze wydatki zostają znacząco obniżone, już od pierwszych miesięcy korzystania z inteligentnych rozwiązań.

Dom inteligentny – jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Wydatki na ogrzewanie są uzależnione nie tylko od temperatury panującej na zewnątrz, ale również jakości i efektywności ocieplenia budynku. Korzystając z inteligentnych rozwiązań, możemy idealnie dopasować temperaturę powietrza do wymagań i potrzeb użytkowników. Ponadto, systemy tego typu świetnie sprawdzają się podczas nieobecności mieszkańców, pozwalając obniżyć temperaturę do ustalonego poziomu, dzięki czemu zostaje zachowany balans pomiędzy wydatkami poniesionymi na ogrzewanie pustego domu, a bezpieczeństwem. Nawet w przypadku bardzo mroźnej zimy, nie ma obaw o zamarznięcie, a co za tym idzie, uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Nie ma znaczenia czy opuszcza się dom na kilka dni lub kilka tygodni, inteligentne rozwiązania czuwają nad budynkiem 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dom inteligentny, w zależności od konstrukcji, wielkości oraz wielu innych czynników, pozwala zredukować zużycie energii nawet do 30%, dlatego poniesione inwestycje szybko się zwracają, a domownicy mogą się cieszyć energooszczędnym domem przez wiele lat.

Komentarze są wyłączone.