Najważniejszymi kwestiami w przypadku każdego domu są przytulność, funkcjonalność i bezpieczeństwo. Coraz więcej osób korzysta z inteligentnych rozwiązań, decyduje się na mieszkanie w smart domu. Nawet w przypadku już postawionego budynku możliwe jest dokonanie pewnych modyfikacji, poprzez wprowadzenie do niego systemów zwiększających poziom bezpieczeństwa. Inteligentne instalacje sprawdzą się w każdym budynku – mieszkalnym, biurowym, gastronomicznym czy w obiekcie hotelowym. To właśnie system smart pozwala na zintegrowanie kluczowych funkcji związanych z bezpieczeństwem.
Smart budynki zapewniają nie tylko wysoki poziom komfortu, ale też bezpieczeństwa. Domem można kontrolować i zarządzać, wprowadzając do niego automatykę. Mówić można tutaj o systemach sterowania roletami, oknami, bramami garażowymi i wjazdowymi, monitoringiem, oświetleniem, niemalże każdym sprzętem elektronicznym. Wszystkie sprzężone elementy wymieniają między sobą informacje, co przekłada się na efektywną pracę całej technologii – wystarczy, że pojawi się potencjalne zagrożenie, a błyskawicznie na nie zareaguje, aktywując konkretne procedury (nie tylko alarmowe, ale też zabezpieczające i odstraszające).
W przypadku inteligentnych instalacji można mówić również o wielorakich czujnikach np. dymu, wilgotności itd. Dom jest chroniony zarówno przed nieupoważnionymi osobami na posesji, jak i przed awariami, pożarem czy zalaniem. Zintegrowanie oświetlenia z systemem alarmowym pozwoli na automatyczne zapalanie się konkretnych źródeł światła, gdy tylko zostanie wykryte zagrożenie. W tym samym czasie zostanie wysyłane powiadomienie o zaistniałej sytuacji do ochrony nieruchomości.
Inteligentne instalacje obejmują system modułowy, który naśladuje codzienne zachowania domowników pod ich nieobecność, co zmniejsza ryzyko włamania. Użytkownik ma pełną dowolność w wyborze elementów biorących udział w tego typu symulacjach obecności domowników. Można spokojnie wyjechać na weekend czy dłuższy urlop wakacyjny, nie martwiąc się o pozostawienie nieruchomości bez nadzoru.
W inteligentnych domach montowany jest profesjonalny system monitoringu, kamery rozmieszczane są w różnych punktach budynku oraz na zewnątrz. Rejestrowany obraz przekazywany jest na ekran telewizora lub urządzenie mobilne. W każdej chwili można sprawdzić zdalnie, co dzieje się w domu, niezależnie od tego, w jakim miejscu się akurat znajdujemy. Połączenie jest bezprzewodowe, a obraz przesyłany w czasie rzeczywistym. Użytkownik ma wgląd do tego, co działo się pod jego nieobecność w domu, gdyż kamery nagrywają wszystko przez całą dobę, umożliwiając odtworzenie tego w dowolnym momencie. Jako że inteligentne instalacje pracują w obwodach o niskim napięciu lub przez wykorzystanie fal radiowych/podczerwonych, można liczyć na redukcję promieniowania elektromagnetycznego, co również przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania.
Decydując się na inteligentne instalacje, warto wybrać automatyczny zamek z kontrolą dostępu. System po wykryciu tego, czy dana osoba wchodzi lub wychodzi, podejmie konkretne akcje. Przykładowo po wyjściu z budynku i przekręceniu zamka w drzewach, zostaną automatycznie zgaszone wszystkie źródła światła i pozamykane rolety, zmniejszy się temperatura ogrzewania. Można również całkowicie zautomatyzować drzwi z zamkiem, który będzie otwierany zdalnie, za pomocą karty dostępu lub odcisku palca. W przypadku zgubienia kluczy wystarczy usunąć prawo dostępu do domu przy jego użyciu i przypisać tę funkcję nowemu.