Automatyka w budynku – przykładowe wykorzystanie

Korzyści w inteligentnym domu
4 listopada 2020
Somfy – przykładowe produkty
14 stycznia 2021
Show all
automatyka budynkowa

Z czym najczęściej kojarzy się automatyka budynkowa? Czy z automatycznie gaszonymi światłami? Czy może zdalnie otwieranymi roletami? Jej zastosowanie jest znacznie szersze i może obejmować praktycznie wszystkie systemy, które znajdują się w obiekcie. Stopień zaawansowania rozwiązań jest w dużej mierze uzależniony od potrzeb i wymagań domowników. Jakie są praktyczne zastosowania inteligentnego domu?

Automatyka budynkowa, czyli wydatki pod kontrolą

Rachunki za energię elektryczną mogą znacząco obciążyć budżet domowy. Jest to zauważalne zarówno w przypadku przestronnych, jak i niewielkich domów. System automatyki domowej umożliwia pełną kontrolę nad ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu. Ponadto pozwala na obniżenie temperatury w sytuacji gdy nikogo nie ma w domu. Choć wszystkie te czynności można wykonać samodzielnie, to największą zaletą automatyzacji procesów jest fakt, że dzieją się one bez udziału domowników.

  • Automatyka budynkowa może być sprzężona np. z ogrzewaniem podłogowym, pompą ciepła lub wentylacją mechaniczną. Razem tworzą niezwykle wydajny i bezobsługowy system, dzięki któremu w ujęciu rocznym można zaoszczędzić sporą kwotę.
  • Sytuacje, w których domownicy zapomnieli zgasić światła lub wyłączyć ogrzewanie po prostu już nie będą się zdarzać. Wszystkie czujniki znajdujące się w budynku przesyłają sygnał do centrali. Ta z kolei jest połączona z lokalną siecią Wi-Fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą z praktycznie każdego miejsca sterować m.in. oświetleniem i ogrzewaniem przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Choć automatyka budynkowa zawiera w sobie zaawansowane systemy, to jej obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna. W praktyce mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku.

Automatyka budynkowa – zdalne podlewanie

Właściciele domów jednorodzinnych często inwestują w piękne ogrody, które sprawiają, że otoczenie jest jeszcze bardziej estetyczne. Niestety o każdy ogród należy odpowiednio dbać. Choć niektóre prace można wykonać w różnym terminie, to część z nich po prostu nie powinna zostać odłożona na potem. Mowa oczywiście o podlewaniu.

  • Chcąc wyjechać na wakacje, właściciele ogrodów niejednokrotnie muszą prosić znajomych lub rodzinę o przysługę. Niestety nie zawsze można liczyć na bezinteresowną pomoc. Drugim rozwiązaniem jest zlecanie podlewania firmom zewnętrznym, co niestety wiąże się ze stosunkowo dużym kosztem. Systemy automatyki budynkowej mogą zarządzać podlewaniem według ściśle określonego harmonogramu.

W takim przypadku nie trzeba obawiać się, że po powrocie nawet z dłuższych wakacji ogród będzie w złej kondycji.

Bezpieczeństwo i monitoring on-line

Automatyka budynkowa oferuje szereg zabezpieczeń, dzięki którym można całkowicie uniemożliwić lub znacząco ograniczyć ryzyko strat związanych z włamaniem. Czujniki ruchu, w połączeniu z konektorami magnetycznymi przeznaczonymi do montażu na drzwiach i oknach, stanowią barierę nie do złamania. Te elementy są niezwykle dyskretne, dzięki czemu niepożądane osoby nie dowiedzą się o ich istnieniu dopóki nie aktywują alarmu. W takim przypadku centrala błyskawicznie wysyła na wcześniej zaprogramowany numer telefonu wiadomość SMS. To z kolei pozwala na szybkie podjęcie kroków prowadzących do ujęcia włamywacza. Automatyka budynkowa to także monitoring on-line umożliwiający uzyskanie podglądu z kamer znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Podgląd może być wyświetlany m.in. na ekranie smartfona lub tabletu. Większość aplikacji jest w pełni kompatybilnych z systemem operacyjnym iOS i Android.

Komentarze są wyłączone.